28 Mayıs 2013 Salı

Dibek Kahvesi

Herkese günaydınlar...
Masumların ölmediği, bombaların patlamadığı, insanların etnik kökeni, dili, dini, ırkı...vs. yüzünden ayrımcılığa uğramadığı bir dünya dileyerek başlıyorum (her sabah gibi) bu sabaha da ve Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün bir an önce hayata geçmesini diliyorum...
İyiliklerin değerinin anlaşılmaması pahasına kötülüklerden arınmış bir dünya diliyorum...
Sağlık, mutluluk, huzur ve bolluk diliyorum kalbi temiz olan herkese...
Ve yazıma geçiyorum...:)

Geçen hafta arkadaşımla beraber gittiğim Hamamönü'nde nefis Dibek Kahvesiyle tanışma fırsafı buldum. Klasik Türk Kahvesinden çok daha yumuşak içimli bir kahve kendileri.
İnternette biraz araştırınca nasıl yapıldığına dair bir yazı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

"Dibek kahvesi aslında bir kahve pişirme şekli değil, kahve öğütme yöntemi. Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş ya da tahtadan yapılan bir anlamda havana benzeyen büyük kaplara konur ve bir tokmakla ince hale gelene kadar ezilirdi. Buradan elde edilen kahve Türk kahvesi pişirir gibi pişirilirdi. Bu yöntemle öğütülen kahve koyu kıvamlı olur ve Dibek kahvesi adını alırdı. Bu yöntemle kahve öğütülmesi 1800’lü yılların ilk yarısına kadar devam etti ancak 1827’de tüfenkçi ustalarından Selim’in kahve değirmenini icat etmesi sonucunda dibek kahvesi ortadan kalktı. Bu şekilde kahve elde etmek zahmetli ve vakit alıcı olduğu için evde yapılamayan kahve öğütülme işlemi, değirmenlerin yaygınlaşması ile evlere girdi.
Aslında dibek kahvesi yapmak için kullanılan dibeklerin tarihçesi çok eski. Doğaldır ki, daha önceden bu dibekler kahve değil de tahıl öğütmek için kullanılıyormuş. Türkiye’de çeşitli arkeolojik kazı alanlarlarında bulunan dibeklere, Başkale yakınlarında bulunan Tilki tepe ya da Sipka Antik Şehri buluntuları örnek. Dibek kahvesi günümüzde çok sınırlı yapılmakta. Bunun da sebebi kolayca tahmin edileceği gibi zahmetli olması."

Ankara'da Hamamönü'ne yolunuz düşerse denemenizi şiddetle tavsiye ederim...


2 yorum:

 1. dileklerine canı gönülden katılıyorum. Kahvenden ben de istiyorum sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,
  Bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim.
  Sizi izlemeye aldım, bana da beklerim http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Güzel paylaşımlarda görüşmek dileği ile,
  İzmir'den sevgiler...

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için çok değerli...